47 OSK Trzech Zapór - relacja

 WOJ-MALOPOL LOGO KWADRAT cmykLogo GP 2013 kopialogo tkkf 300x302 W dniach 28-30 czerwca 2013 obył się 47 Ogólnopolski Spływ Kajakowy "Trzech Zapór" na rzece Sole. Tegoroczna edycja imprezy przyciągnęła 161 uczestników z całej Polski, którzy mieli do pokonania trasę z Żywca do Oświęcimia, liczącą 48 km. Spływ ten od samego początku należy do prestiżowego cyklu Grand Prix PZKaj i jest jednym z najstarszych w kalendarzu.

"Trzy Zapory" to jeden z nielicznych spływów, który ma tak urozmaiconą trasę. Zaczyna się ona w Żywcu i biegnie przez trzy malownicze jeziora utworzone przez sztuczne zapory. Kolejny etap wiedzie rzeką Sołą i kończy się w Oświęcimiu. Uroki tego miejsca spełniają oczekiwania najbardziej wybrednych kajakarzy.

Poza wyścigiem kajakowym wchodzącym w skład Grand Prix PZKaj, zapraszamy do zwiedzania miejscowych atrakcji turystycznych. Zapraszamy do aktywnego wypoczynku, baz względu na wiek!

Trasa spływu przebiega przez wiele ciekawych miejsc:

1. Żywiec – miasto znane z jednego z największych browarów w Polsce,

2. Jezioro Żywieckie – akwen wodny idealny do żeglowania, windsurfingu oraz kajakowania z licznymi ośrodkami i przystaniami,

3. Zapora w Tresnej – ziemna zapora wodna, obok której znajduje się przystań wraz z restauracją licznie odwiedzaną przez weekendowych turystów,

4. Jezioro Międzybrodzkie – akwen wodny, podobnie jak Żywiecki - idealny do uprawiania wszelkich sportów wodnych,

5. Góra Żar, na której znajdują się:

  • lotnisko szybowcowe,

  • kolej szynowa na szczyt,

  • elektrownia szczytowo pompowa ze zbiornikiem na szczycie góry (możliwość zwiedzania)

Meta w Oświęcimiu – miejscu, w którym znajduje się Hitlerowski Obóz Koncentracyjny (możliwość zwiedzania) a także w tym samym terminie odbywa się LIFE FESTIVAL.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komisji Turystyki i Rekreacji PZKaj, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starostwom Powiatowym w Bielsku-Białej, Oświęcimiu i Wadowicach oraz Urzędów Miast Oświęcimia, Andrychowa, Żywca i Kęt, impreza ta rozwija się znakomicie przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów uczestnictwa. Dzięki temu jest doskonałą formą rozpoczęcia wakacji dla całych rodzin.

Organizatorzy dziękują również firmom CZARNY GROŃ, OGNIOCHRON i SKAWA WADOWICE za wsparcie organizacyjne.

Już teraz zapraszamy na 48 edycję za rok!!! :)